Тези
В умовах сучасних викликів, з якими стикнулася Україна – військової агресії, пандемії COVID-19 та економічної нестабільності, питання психічного здоров'я набуває критичного значення для ефективного функціонування публічної служби. Особливо гостро постає проблема забезпечення психологічної стійкості публічних службовців, які одночасно мають підтримувати високий рівень працездатності та надавати якісні послуги громадянам, що самі перебувають у стресовому стані.
Серед ключових викликів щодо психічного здоров'я публічних службовців можна виділити: професійні стресори (збільшення робочого навантаження через необхідність адаптації до нових умов; підвищена відповідальність за прийняття рішень в умовах невизначеності; необхідність швидко опановувати нові компетенції; професійне вигорання працівників публічного сектору тощо) і особистісні стресори (тривога за власну безпеку та безпеку близьких; невизначеність щодо майбутнього та професійної стабільності; порушення звичного способу життя та соціальних зв'язків; складнощі з підтриманням work-life balance тощо).
Відповідно до підходу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), психічне здоров’я розуміється як стан благополуччя, за якого людина реалізує власні здібності, може справлятися зі звичайними стресами життя, може продуктивно та ефективно працювати на допомогу своїй громаді.
На важливості збереження психічного здоров'я громадян, наголошує перша леді України Олена Зеленська. Саме вона ініціювала створення "Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки". Ця програма спрямована на комплексне вирішення проблем психічного здоров'я населення та запобігання розвитку психічних розладів внаслідок травматичних подій.
Важливим кроком у напрямку підтримки саме публічних службовців став Всеукраїнський освітній онлайн-марафон "Емоційна стійкість публічного службовця", ініційований Вищою школою публічного управління та реалізований спільно з НАДС за підтримки UN Women Ukraine. Цей проєкт надав практичні інструменти для розвитку емоційної стійкості та подолання професійного стресу.
В умовах сучасних викликів, що постали перед Україною, питання збереження та підтримки психічного здоров'я публічних службовців набуває особливої актуальності. Ефективність функціонування державних інституцій безпосередньо залежить від психологічного благополуччя працівників публічної служби. Розглянемо основні напрямки та можливості підтримки психічного здоров'я публічних службовців, які можуть бути впроваджені на різних рівнях організації публічної служби.
Створення організаційної інфраструктури (функціонування спеціалізованих підрозділів психологічної підтримки в структурі органів державної влади; розробка нормативно-правової бази для регулювання питань психологічної безпеки на публічній службі).
Розробка та впровадження цільових програм, спрямованих на підтримку психічного здоров'я (державні програми психологічної підтримки публічних службовців; галузеві програми профілактики професійного вигорання; регіональні програми психосоціальної підтримки; відомчі програми розвитку психологічної стійкості).
Підвищення психологічної компетентності публічних службовців (навчальні програми з розвитку емоційного інтелекту; психоедукаційні заходи з метою ознайомлення щодо превентивних методів психологічної допомоги та підтримки для попередження хронічного стресу; тренінги стресостійкості та резильєнтності, мобілізації почуття внутрішньої опори; практикуми з технік саморегуляції, зниження рівня тривожності; організація та проведення психологічних груп для аналізу діяльності публічних службовців в умовах війни).
Професійний розвиток (забезпечення можливостей для професійного зростання: програми менторства та коучингу; супервізійна підтримка; організація та проведення професійних вебінарів).
Обмін досвідом (розвиток міжнародної співпраці у сфері психологічної підтримки: вивчення кращих світових практик; участь у міжнародних проєктах; залучення зарубіжних експертів; спільні дослідницькі програми).
Адаптація міжнародного досвіду (впровадження перевірених міжнародних підходів: адаптація успішних моделей психологічної підтримки; впровадження міжнародних стандартів психологічної безпеки; розробка локалізованих програм підтримки; розробка/створення спільних навчальних програм).
Ефективна підтримка психічного здоров'я державних службовців вимагає комплексного підходу та координації зусиль на різних рівнях. Впровадження запропонованих напрямків дозволить: підвищити психологічну стійкість працівників публічної служби; забезпечити профілактику професійного вигорання; покращити якість надання публічних послуг; зберегти кадровий потенціал державної служби.
Особливу увагу слід приділити формуванню культури психологічної безпеки та розвитку проактивного підходу щодо підтримки психічного здоров'я. Інвестиції в психологічне благополуччя публічних службовців є стратегічним напрямком розвитку державної служби, служби в органах місцевого самоврядування та важливим фактором забезпечення стійкості публічного управління в умовах кризи.
Цитування
1. Гординя Н. Смисложиттєві орієнтації та копінг-стратегії у професійній дяльності державних службовців в умовах війни. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Психологія» : науковий журнал. Острог : Вид-во НаУОА, 2023. N 16. С. 66–72.
2. Карамушка Л. М. Психічне здоров’я особистості під час війни: як його зберегти та підтримати : Метод. рекомендації. Київ: Інститут психології імені Г.С.Костюка НАПН України, 2022. 52 с.
3. Психічне здоров’я в умовах війни: шляхи збереження та відновлення: матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) (м. Київ, 13 жовтня 2023 р.). – Київ: НУБІП України, 2023. - 87 с.