Тези
Актуальність теми полягає у сучасних тенденціях розвитку та прийняття країнами "зеленого курсу" економіки. Глобальне потепління та питання забруднення довколишнього середовища стають дедалі важливішими у контексті планетарного масштабу та світової економіки. Тому, спираючись на сучасні тенденції тема є доволі актуальною для дослідження та перспективною у подальшому розвитку.
Аналіз досліджень і публікацій продемонстрував, що тема є мало освітленою та за фактом, залишається на суто теоретичному рівні. Більша частина проаналізованих матеріалів являють собою джерела різних Інтернет видань. Також слід підкреслити, що україномовних фахових досліджень на тему реферату знайдено не було. Слід відмітити, що російська база знань предмету дослідження має більше інформації, що спростило дослідження.
Основною ідеєю теми дослідження є розкриття принципів блакитної економіки та їх потенційного впливу на екологію на економіку світу. Важливим було і прагнення розкрити питання соціального аспекту реформації економічної системи відповідно до розкритих у дослідженні тез. Тому, спираючись на факти нерівного розподілу капіталу та ресурсів між країнами світу, було висунуто ідею свого розуміння та бачення ситуації у міжнародній політиці та економіці.
Головною ідеєю розкритою у роботі була ідея необхідності ліквідації застарілої системи капіталістичних відносин між країнами на міжнародному рівні, і подальший перегляд наявної ситуації з експлуатації більш розвиненими країнами більш слабких свої потенційних конкурентів. Питання соціальної несправедливості, яке додатково обтяжується екологічною експлуатацією країн 3-го та 4-го світу було піднято у контексті необхідності реформації капіталістичної системи та її деградації.
Дослідження виявило ряд позитивних ідей, які при можливій своїй реалізації мали б великий вплив на рівень життя населення Землі та рівень його матеріального забезпечення. Однак, з іншого боку, було розкрите і питання недоліків запропонованої блакитної економіки. До прикладу у роботі наведена відсутність чіткої правової регулюючої бази для вирішення суперечок з приводу водних ресурсів та їх розподілення між країнами. Додатково до цього ж питання додається і питання радикальних настроїв у певних куточках планети, що також не враховується блакитною економікою.
Дослідження показало, що сильного прогресу у питанні нової глобальної економіки ще нема. Концепції, теорії, принципи − залишаються декларативними, як і безліч міжнародних глобальних "домовленостей". Результати дослідження можуть бути використанні у створенні лекційного матеріалу з теми екологічної безпеки, задля розширення інформаційного інструментарію студентів.
Ключові слова
Цитування
1. Екологічні наслідки війн. Інтернет ресурс: https://eco-cosm.com/articles/globalno/ekologicheskie-posledstviya-vojn.
2. Guy Arnold. The A to Z of the Non-Aligned Movement and Third World (англ.). — Scarecrow Press, 2010. — P. 296. — ISBN 978-1-4616-7231-9.
3. Рейтинг країн за торговим балансом. Інтернет ресурс: https://take-profit.org/statistics/balance-of-trade/
4. Международный опыт реформирования энергоотрасли (на примере Скандинавских стран, Великобритании, США). Жилкина Ю.В., канд. эконом. наук, ПАО "ФСК ЕЭС". 2019 г. №2.
5. http://zeri.org/
6. The Blue Economy A Report to the Club of Rome 2009. https://www.worldacademy.org/files/Blue%20Economy%202009.pdf
7. Доклад Римского клуба 2018, Глава 3.3: "Синяя экономика". https://habr.com/ru/company/philtech/blog/416791/
8. Департамент многостороннего экономического сотрудничества Минэкономразвития России. Концепция "синей экономики". Обзор международных практик устойчивого управления. https://www.economy.gov.ru/material/file/4f3bdf9df55157624f13ff2440275880/130821.pdf