«КРОК» Конференції, Міждисциплінарні дослідження науки ХХІ століття - 2021

Розмір шрифта: 
ДУАЛЬНА ОСВІТА: ЯК НАБЛИЗИТИ РИНОК ПРАЦІ ДО СТУДЕНТА
Неля Момот

Тези


Національна освіта все частіше приходить до питання, як зробити практику студентів більш результативною, як навчити студента за конкретною освітньою програмою, щоб він зміг і бажав працювати за фахом. Світовий досвід у міжнародному освітньому просторі пропонує сучасну форму – дуальна освіта. Це нове явище для України, але наразі ця форма освіти впроваджується як експериментальна. Підтвердженням цьому є участь ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК» у Міжнародному україно-молдовському проєкті COOPERA. Звичайно, не все можна буде застосувати трафаретно в Україні, але розробити власну модель на основі зарубіжного досвіду цілком реально, враховуючи сучасні виклики на ринку праці.

Як свідчать дані аналітичного центру кадрового порталу hh.ua, 44% випускників ідуть працювати не за фахом. Очільник Федерації роботодавців України Д. Олійник кілька років порушує цю проблему та привертає до неї увагу освітян. Міністерство освіти та науки України наразі активно долучилося до цього процесу. Дуальна освіта, як зазначає адвокат АО «SLS Group» І. Романюк, передбачає поєднання студентами теоретичного навчання у ЗВО та практики на підприємствах. Звичайно, ця практика має більший термін, ніж зазвичай – не менш ніж півтора року. Саме такий період дає можливість виробити фахові компетентності у здобувача [1].

Роздуми  та спостереження у ході експерименту ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК» у Міжнародному україно-молдовському проєкті COOPERA на прикладі спеціальності «Журналістика».

Дуальний підхід в освіті започатковано у Німеччині у 60-х рр. ХХ ст. Україна розпочала цей процес з прийняття Кабінетом Міністрів (вересень 2018 року) Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти. Саме Концепція дала юридичне визначення дуальної освіти в Україні, етапи її упровадження, права й обов’язки навчальних закладів, стейкхолдерів. З квітня 2019 року розпочалася реалізація Плану відповідних заходів. Відповідно, затверджено Положення про дуальну освіту [2].

З упровадженням такої форми роботодавець отримав можливість брати участь у складанні начального плану, оцінюванні здобувача, у процесі формування тих спеціальних компетентностей, які бажає бачити у працівників. Фактично, ринок праці не просто впритул наближається до студента, він власне його формує через активну співпрацю на рівні сиейкхолдер – ЗВО – здобувач. Такий досвід на сьогодні мають такі країни, як Швейцарія, Австрія, Канада й ін. Учасники проєкту COOPERA вивчають досвід у Молдові, Польщі, Іспанії. Цікавим виявився формат дуальної освіти у Польщі. WSB University (м. Доброва Гурнича) продемонстрував, як працює дуальна освіта на спеціальності «Логістика».  Щороку підтверджується думка, що не тільки технічні спеціальності, з яких почала Німеччина, придатні для такої форми освіти. Спектр розширюється.

У перебігу впровадження такої форми у ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК» на спеціальності «Журналістика» ми передбачаємо проекспериментувати всі елементи співпраці трикутника стейкхолдер – ЗВО - студент. Спеціальність «Журналістика» є практико орієнтованою. Не може скластися успішний журналіст, навчаючись тільки за підручниками та маючи обмежений термін практики. Це підтверджують наші стейкхолдери, зокрема «Інтерньюз-Україна» в особі Голови правління К. Квурта. Під час відбору студентів для участі у проєкті головний редактор «Володимирецького вісника» С. Скібчик ретельно тестував студентів, провів низку майстер-класів, дав для розв’язку кейсові завдання, щоб зрозуміти мотивацію студентів, наявні загальні та спеціальні компетентності, необхідні у реалізації конкретних проєктів у рамках виробничої діяльності. Кастинги відбулися і на телеканалі «Україна ІНФОРМ», під час яких генеральний директор В. Чорний провів зустріч з учасниками проєкту COOPERA.

ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК», беручи участь у такому міжнародному проєкті, передбачає для реалізації низку завдань, спрямованих на досягнення головної для нашого закладу мети – отримати досвід нової форми освіти, що допоможе у реалізації підготовки фахівців, затребуваних на ринку праці.


Ключові слова


дуальна освіта; COOPERA; стейкхолдер; фахові компетентності; ринок праці

Цитування


  1. Дуальна освіта. URL: https://mon.gov.ua/ua/osvita/profesijno-tehnichna-osvita/dualna-osvita
  2. Дуальна освіта: як це працює в Україні. URL: https://osvita.ua/vnz/83771/
  3. Що таке дуальна освіта і навіщо вона українцям. URL: https://life.pravda.com.ua/society/2017/02/16/222630/