«КРОК» Конференції, Міждисциплінарні дослідження науки ХХІ століття - 2021

Розмір шрифта: 
ЗНАЧЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ПРОФЕСІЇ В УМОВАХ СТАНОВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА
Владислава Палєєва, Юлія Перетятько

Тези


Особливістю сьогоднішніх реалій єнадзвичайно стрімкі процеси глобалізації економіки та інформатизації суспільства, що характеризуються відчутним впливом на всі сфери життя та галузі знань. Не залишилась осторонь й система бухгалтерського обліку,що традиційно вважаєтьсямовою бізнесу, найважливішою функцією управління тавагомим елементом економічного життя.

Дослідженням основних аспектів  розвитку бухгалтерського обліку в умовах становлення інформаційного суспільства займалися чимало вітчизняних науковців, зокрема  Ф.Ф. Бутинець, О.В. Пальчук [2], В.М. Савченко [2], Л.В. Чижевська [4]та інші.

Глобалізаційні процеси зумовили появу нових вимог до компетенції та професійного рівня працівників даної професії. На кожному підприємстві головний бухгалтер є постаттю, яка майже не поступається за рівнем важливості керівнику. Під його контролем знаходяться значні фінансові, економічні та кадрові важелі впливу на діяльність підприємства. Відповідно до викликів сьогодення, бухгалтером сучасності має бути креативна особистість з високим рівнем компетентності, освіченості, комунікабельності, що здатна з мінімальними витратами часу навчатися та пристосовуватися до нових нетипових умов.Наприклад, на сьогоднішній день,переважна більшість бухгалтерів повинна вміти здійснювати свою діяльність із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій [1]. Це вказує на те, що в умовах всеохоплюючої діджиталізації одного уміння правильного розрахунку даних недостатньо, вкрай важливим є щерегулярне поповнення знань у сфері електронного документообігу та програм електронної звітності, що значно спрощують процес ведення обліку.

До того ж,інтеграція України у світову спільноту,зокремапроцесформування єдиного бухгалтерського інформаційного простору за рахунок уніфікації національних стандартів обліку до міжнародних,зумовлюють появу підвищених вимог до якості,наданої користувачам, облікової інформації. Як показує сучасна бухгалтерська практика, ведення обліку за міжнародними стандартами надає безліч переваг як для окремого суб’єкта господарювання (підвищення прозорості та зрозумілості фінансової звітності, збільшення кількості інвесторів та зростання їх довіри), так і для держави в цілому (полегшення здійснення зовнішньоекономічної діяльності, залучення іноземного капіталу в країну,прискорення інтеграційних процесів)[2, с.60].Однак, практика діяльності вітчизняних підприємств вказує на повільний процесгармонізації обліку і звітності у відповідності до вимог МСФЗ, що зумовлено багатьма труднощами, серед яких: недостатня підготовленість до переходу на міжнародні стандарти; відсутністьзагальних правил і методик їх використання; браквисококваліфікованих спеціалістів зі знаннямведення обліку за МСФЗ; недостатністьресурсів на підготовку таких спеціалістів та переоснащення облікового процесу. Тому, така ситуація вимагає від  професійного бухгалтерадосконалого розуміння міжнародних стандартів для того, щоб надавати користувачам достовірну та повну інформацію про діяльність підприємства та його результати в єдиному форматі, зменшуючи, таким чином, ризики для інвесторів та кредиторів[3].

Враховуючи те, що бухгалтерський облік тісно пов'язаний з багатьма сферами діяльності, основними  серед яких є:юриспруденція, економіка, фінанси, інформаційні технології, важливими вимогами добухгалтера сучасності є його обізнаність у цих галузях знань та всебічний розвиток загалом [1]. Це означає, що фахівець з бухгалтерського обліку має постійно займатися самовдосконаленням та професійним розвитком, щоб йти в ногу з часом та у разі потреби бути готовим «приміряти» не типову для себе роль для вирішення спірних питань, пов’язаних з суміжними галузями[2, с.9].

Поряд з цим, в умовах становлення інформаційного суспільствадо професійних вимог сучасного бухгалтера можна додати наступну: «здатність працювати з великими масивами даних та вміння їх аналізувати». Адже, перед обліковцямичасто ставиться задача регулярного проведення діагностики зовнішнього середовища, оскільки його динамічність зумовлює необхідність оперативного реагування на трансформаційні процеси, зміни в законодавстві, дії конкурентівзадля підтримання ефективності та конкурентоспроможності бізнесу.[3].

Таким чином, усі вищеперераховані якості та навички, якими повинен володіти професійний бухгалтер дають можливість стверджувати, що в теперішніх умовах працівники цієї професії мають бути готовими до всіх викликів сучасності. Бухгалтер – це важлива та незамінна постать на будь-якому підприємстві. Тому від рівня його компетенції, професійних знань та умінь, обізнаності та креативного підходу до організації облікової роботи залежатимуть ефективність прийнятих управлінських рішень та сталий розвиток бізнесу у майбутньому.


Ключові слова


глобалізація економіки; інформатизація суспільства; професійний бухгалтер

Цитування


1. Галелюка М.Must-have компетенції: сучасний бухгалтер та IT-технології. Електронний журнал «Nachasi». 2018. URL: https://nachasi.com/creative/2018/04/23/suchasnyj-buhgalter-ta-it/ (дата звернення 15.10.2021).

2. Розвиток бухгалтерського обліку в умовах глобалізації та інформатизації суспільства : монографія / О.В. Пальчук, В.М. Савченко, І.В. Рузмайкіна та ін; за ред. Г.М. Давидова. Кропивницький : ПП «Ексклюзив-Систем» , 2017. 248 с.URL: http://dspace.kntu.kr.ua/jspui/handle/123456789/7356.

3. Момот Т. В.Бухгалтер - професія «Білих Комірців»: класика в сучасності. Бухгалтерський Інтернет - портал Вuhgalter.net. 2020. URL:https://ibuhgalter.net/ru/articles/541(дата звернення 15.10.2021)

4. Чижевська Л.В. Розвиток бухгалтерської професійної діяльності в Україні. Електронний журнал «Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу».2016. URL:http://pbo.ztu.edu.ua/article/view/67129(дата звернення 15.10.2021).