«КРОК» Конференції, Міждисциплінарні дослідження науки ХХІ століття - 2021

Розмір шрифта: 
МІЖНАРОДНИЙ ТЕРОРИЗМ І ПРОБЛЕМИ ГЛОБАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ У СУЧАСНОМУ СВІТІ
Іван Гронський

Тези


В XXI столітті питання глобальної безпеки продовжує бути одним із найбільш обговорюваних та суперечних. Проблема тероризму для сучасних світових держав не є новою, проте її форма та зміст із плином часу суттєво змінилися. Сьогодні світ зазнає кардинальних трансформацій, що, в першу чергу, пов’язано з тенденцією зростаючої глобалізації. Якщо раніше питання безпеки розглядалося державами на національному рівні та вимагало певної внутрішньодержавної реакції, сьогоденні реалії змушують державних лідерів виходити за межі власних кордонів у пошуках вирішення проблем багатьох сфер, в тому числі безпеки.

Саме тому питання боротьби з тероризмом вже не може ефективно вирішуватися лише на державному рівні, а потребує тісної співпраці між державами, так як в сучасних умовах розвитку вони є взаємопов’язаними, а отже випадки терористичних актів на території однієї держави з високою ймовірністю негативно позначаться на деяких сферах діяльності іншої. Сьогоднішні терористичні акції вирізняються особливою жорстокістю, кривавістю та масовістю.

Загалом, сучасна світова ситуація в економічній та політичній сферах є вкрай нестабільною через затяжну кризу в умовах глобалізації світової економіки та постійні політичні протиріччя й конфлікти, розв’язання яких потребує значних ресурсів та часу. Така нестабільність і невизначеність провокує поширення нових проблем глобальної безпеки, до яких, окрім проблеми міжнародного тероризму, можна віднести транснаціональну організовану злочинність, ескалацію міждержавних та громадянських конфліктів, поширення зброї масового ураження (насамперед, ядерної зброї) тощо. За останні роки до цього переліку загроз також додалась світова пандемія коронавірусу, заставши зненацька навіть найрозвиненіші світові держави, що виявились неготовими протистояти смертельному вірусу, захищаючи життя власних громадян.

Нинішня ситуація глобальної безпеки є вкрай неоднозначною, адже стратегії, вироблені міжнародними організаціями та світовою спільнотою раніше, нині потребують свого повного переосмислення та виходу на новий рівень міжнародної взаємодії. Саме тому надзвичайно важливо продовжувати дослідження даних проблем на міжнародному рівні та подальший пошук нових форм їх подолання.

Сучасний стан справ у сфері глобальної безпеки характеризується, з однієї  сторони, зміцненням співпраці держав з питань подолання глобальних проблем на міжнародній арені, а, з іншої сторони, недостатньою ефективністю втілених раніше практик, про що свідчить високий рівень глобальних загроз та, насамперед, зростаючої проблеми міжнародного тероризму.

Проблема діяльності терористичних угруповань давно знайома більшості країн світу, проте сьогодні її характер та мотиви, зазвичай, виходять за межі однієї держави, зачіпаючи інтереси інших. Таких зсув став можливим, в тому числі, через зростаючу активність глобалізаційних процесів, за яких держави світу стають взаємозалежними гравцями на полі міжнародних відносин. Відтак, небезпечність та впливовість терористичних акцій розширюється з державних масштабів до міжнародних.

На сьогоднішній день тероризм є нещадним кровавим інструментом досягнення певних цілей. Найчастіше він базується на політичному чи релігійному ґрунті. Головними ознаками сучасного міжнародного тероризму є стихійність та масовість.

Сучасна система глобальної безпеки продовжує активну боротьбу з іншими загрозами планетарного масштабу, до яких можна віднести зростаючу геополітичну напруженість між ядерними державами; активізацію терористів і незаконних збройних формувань; нові локальні збройні конфлікти та громадянські війни; виникнення й незаконне функціонування нелегітимних політичних режимів; недотримання міжнародних угод у сфері зброї масового знищення та звичайних озброєнь тощо. Вирішення даних проблем потребує нових підходів та подальшого зміцнення співпраці держав на міжнародному рівні.

У питанні подолання проблем глобальної безпеки, зокрема міжнародного тероризму, Україна також займає активну позицію, будучи учасником антитерористичної коаліції. Одним із вагомих досягнень України в даній сфері є участь у проєкті боротьби з організованою злочинністю «Міленіум». Метою даної програми є нейтралізація впливових євразійських злочинних угруповань країн Східної Європи і Кавказу на території Європейського Союзу, що в рамках своєї діяльності реалізують торгівлю наркотиками, людьми, транспортними засобами й вогнепальною зброєю, фінансову злочинність та відмивання доходів. Крім участі в проєкті, Україна створила спеціальний координаційний орган боротьби з тероризмом – Антитерористичний центр при СБУ та прийняла закон «Про розвідку», що значно розширив можливості співпраці в даній сфері з іноземними державами.

На сьогоднішній день успішна глобальна антитерористична діяльність вимагає від світових держав розробки спільних стратегій і тактики боротьби, належного фінансування, координації зусиль і планів світової спільноти щодо протидії загрозі на регіональному і глобальному рівнях.

Ключові слова


Глобальна безпека; міжнародний тероризм; організована злочинність; терористичні угруповання; загроза людству

Цитування


  1. Richardson J. The History of Terrorism from Antiquity to al‐Qaeda, Foresight. 2005. Vol. 7, №1. P. 88-88.
  2. Біленчук П.Д., Кравчук В.В., Кравчук О.В. Сучасний тероризм: світові, вітчизняні та регіональні тенденції: навч. посіб. Хмельницький: Хм.ЦНТЕІ, 2008. 212 с.
  3. The Millennium Project: веб-сайт. URL : https://www.millennium-project.org/ (дата звернення: 24.11.2021).