Тези
З розвитком суспільства, ускладненням соціальної структури і соціально-культурних відносин, змінилися особливості суспільства, на яке було спрямовано інформацію. Відповідно змінилося значення й роль комунікації в умовах формування сучасного суспільства. Нині суттєво збільшуються обсяги інформаційних потоків та зростає значення інтенсивності інформаційного обміну, а також відбуваються складні процеси інформатизації та глобалізації. Сьогодні відбувається процес становлення соціального комунікаційного простору, що має великий вплив на всі сфери життєдіяльності. Комунікації є необхідною умовою життєдіяльності людини і однією з основ існування досвідченого й інтелектуального суспільства. Під соціальною комунікацією розуміється методи, за допомогою яких стає можливим існування і функціонування людських відносин. Зокрема, комунікація позначає зв'язок, повідомлення, обміні поширення інформації у суспільстві. Наприклад, вітчизняний дослідник В. Різун запропонував розглядати соціальні комунікації як «таку систему суспільної взаємодії, яка включає визначені шляхи, способи, засоби, принципи встановлення й підтримання контактів на основі професійно-технологічної діяльності» [1 с. 253]. Тобто,потрібно розуміти поняття й значення соціальні комунікації, як спосіб передачі і масовий обмін інформацією з метою впливу на суспільство, встановлення й підтримання стосунків у професійній діяльності.
Соціальні комунікації виконують важливі функції у суспільному житті, створюючи умови для забезпечення роботи не тільки інформаційної, а й усієї суспільної галузі. Науковці, дослідники й фахівці різної діяльності по різному оцінюють переосмисленням комунікативної природи соціальної реальності, місця та ролі комунікації в розвитку суспільства, постійним зростанням зацікавлення до вивчення соціально-комунікаційних процесів. Зростання комунікацій відкриває нові можливості, які звільняють людей від систем соціального контролю та примусу й формується нова система цінностей, відповідно до якого вирішуються певні проблеми та завдання. У підтвердженні цього О. Тоффлером розроблено кількісний критерій соціальної діяльності, який показав, як завдяки розвитку комунікації відбувається «подрібнення» процесів соціальної дестандратизації, в результаті чого конфлікти цінностей, як ймовірно можуть виникати у суспільстві можуть бути вирішенні шляхом налагодження ефективної комунікації[2].Можна стверджувати, що комунікація є необхідною складовою функціонування сучасного суспільства. Саме рівень розвитку комунікацій є стандартом суспільного прогресу, якийзабезпечується завдякипояві нових систем, покликаних функціонувати процеси розвитку суспільства. На думку доктора історичних наук, професора В. Ільганаєва – соціальна комунікація забезпечує «в будь-якій формі фіксацію, зібрання, обробку, збереження, розповсюдження, використання, споживання інформації як продукту духовної практики людства». Соціальні комунікації, на думку дослідниці, є процесами й структурами, «протікання та діяльність яких опосередковуються знаковими системами й формами, що містять смисл у межах соціального просторово-часового континууму» [1 с. 270 ].
Тобто, соціальні комунікаціїпотрібно розглядати як важливий соціокультурний та духовний фактор розвитку суспільства, який впливає на формування суспільного світогляду й стилю логіки та мислення.Також необхідно зазначити, що роль комунікації у розвитку суспільства діалектична: з одного боку, вона є стратегічно-інструментальним засобом розвитку суспільства, а з другого – саме суспільство як певна соціальна реальність є одним із способів налагодження та розвитку певних комунікативних зв’язків. У такому контексті, доводить Є. Романенко, вона є одним із найбільш ефективних способів створення відповідних комунікативних систем, які впливають на характер виробничої діяльності, форму міжкультурних відносин, тенденції історичного розвитку та специфіку соціальної структури суспільства [ 3 с.172 ].
Засновуючись на всьому вищевикладеному, можна стверджувати, що з розвитком суспільства, змінювалася роль комунікацій, форми та особливості аудиторії, на яку було спрямовано інформацію. Загалом, комунікації являють собою спілкування, передачу інформації від однієї обізнаної особи до іншої. Зокрема, соціальні комунікації стали важливим фактором ефективного функціонування суспільства, а також зумовлюють виникнення нових інформаційних зв'язків, структур та механізмів впливу на розвиток сучасного суспільства, що призводить до змін у світі. Соціальні комунікації як засіб існування та передавання цінностей і норм культури визначає інтелектуальний і досвідчений рівень суспільства та особливості функціонування суспільної сфери. Крім того, дослідники загалом визначають, що роль і значення соціальних комунікацій – це забезпечення функціонування людини шляхом надання нової інформації в напрямі забезпечення дієвих можливостей для здійснення науково-інформаційної діяльності, реалізації державних програм національного розвитку, функціонування міжнародної наукової діяльності.
Ключові слова
Цитування
- Холод О. Соціальні комунікації: тенденції розвитку : Навч. посіб. – 2-ге вид., перероб. й доп. –К. : Видавництво «Білий Тигр», 2018. – С. 370
- Романенко Є. Комунікація як необхідна складова розвитку сучасного суспільства, Є. Романенко // Демократичне врядування : науковийвісник. – 2012. – Вип. 9
- Білан Н. І. Соціальні комунікації в інформаційному суспільстві / Н. І. Білан // Наукові записки Інституту журналістики. - 2014. - Т. 56. - С. 171-175.