«КРОК» Конференції, Забезпечення психологічної підтримки та адаптації українців у повоєнний період - 2024

Розмір шрифта: 
ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДІВ АРТ-ТЕРАПІЇ В РОБОТІ ЮНГІАНСЬКОГО КОНСУЛЬТАНТА З ОСОБАМИ В ДЕПРЕСИВНОМУ СТАНІ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Дар'я Володимирівна Терлецька, Разіда Мугаллімовна Ткач

Тези


У даний час в суспільстві підвищується рівень зацікавленості до арт-терапії як способу впливу на людей за допомогою певних психологічних методів. Зміна соціальної, економічної, культурної та інформаційної сфер суспільства в цілому сприяє розвитку практики арт-терапії, тим більше, доцільність використання арт-терапії зросла з початком повномасштабної війни на території України.

Воєнний конфлікт має серйозний вплив на психологічний стан людини, особливо для людей, які стикаються з наслідками війни напряму (втрата будинку, близьких людей, проживання на тимчасово окупованих територіях). Застосування методів арт-терапії виявляється перспективним напрямком для психологічної допомоги людям, які переживають травматичні події через війну та знаходяться у депресивному стані, забезпечує психологічну підтримку, відновлює творчий потенціал особистості.

У сучасності, арт-терапія – це напрямок і метод психотерапії, що використовує мистецькі матеріали та творчий процес для сприяння психічному зціленню, самовираженню, особистісному розвитку. В рамках арт-терапії клієнти використовуючи різноманітні художні засоби виражають свої емоції, думки, травматичний досвід тощо. Важливим аспектом арт-терапії є сам процес творчості, а не вирішення конкретних художніх завдань або створення мистецького твору [1].

Юнгіанське консультування включає в себе основні поняття аналітичної психології К. Юнга та класичні методи юнгіанства в практичній роботі з клієнтами. Аналітична психологія заснована на знанні про багатошаровість людської психіки, яка містить в собі свідому і несвідому частини. Юнгіанське консультування як сучасний вектор надання психологічної допомоги людині в організації її індивідуального розвитку допомагає клієнтові в усвідомленні проблеми і пошуку шляхів її вирішення через дослідження внутрішніх процесів, встановленні динамічного зв'язку між свідомою та несвідомою частинами психіки і кращого розуміння себе [4, с. 54].

Юнгіанський підхід до арт-терапії заснований на теорії К. Юнга, який розглядав творчий процес як важливий спосіб доступу до несвідомих елементів психіки. Арт-терапія сприяє гармонізації емоційного стану людини через вільне самовираження, що дозволяє досліджувати і трансформувати важкі почуття та внутрішні конфлікти. Це дає можливість клієнтам безпосередньо працювати з образами та символами, що відображають несвідомі процеси, які важко передати словами, сприяючи таким чином особистісному розвитку та психологічному відновленню [3].

Розроблена програма «Корекція депресивного стану особистості методами арт-терапії та юнгіанського консультування» показала високу ефективність для підтримки емоційного стану дорослих у воєнних умовах. Ця програма спрямована на підтримку психічного здоров'я через роботу з потребами тіла, душі та духу, що сприяє глибокому емоційному відновленню.

Юнгіанський консультант, працюючи з клієнтами, які пережили війну, може застосовувати ті методи арт-терапії, що довели свою ефективність у дослідженнях і практичному аналізі. Так, наприклад, техніки ізотерапії допомагають клієнтам виражати емоційний стан через малюнок і досліджувати внутрішні конфлікти, а казкотерапія та робота з мандалами сприяють опрацюванню архетипічних образів і самопізнанню, що є ключовими елементами психокорекції. Для посилення корекційної програми було використано метод активної уяви, характерний для юнгіанського підходу, що сприяє роботі з несвідомими аспектами психіки та інтеграції внутрішніх переживань [2].

Результати дослідження підтверджують ефективність арт-терапії як методу психологічної допомоги для клієнтів, які перебувають у депресивному стані через війну. Арт-терапія сприяє емоційному відновленню та самовираженню, що є важливими аспектами в процесі психологічної реабілітації.

Використання арт-терапії в роботі юнгіанського психолога є ефективним інструментом для глибокої психологічної підтримки, особливо в умовах кризи чи травматичних переживань. Арт-терапія відкриває доступ до глибинних шарів психіки, сприяючи зціленню та відновленню емоційної рівноваги, що робить її важливим методом у юнгіанській практиці.


Цитування


  1. Алтухова А., Партен А. Застосування вправ з арт-терапії на уроках образотворчого мистецтва як ефективного методу відновлення та збереження ментального здоровʼя / Collection of scientific papers «ΛΌГOΣ», 2023, December 22, 2023; Boston, USA: 306-309.
  2. Бостанджи О., Ткач Р. Метод активної уяви як відповідь на психологічні виклики ХХІ століття / О. В. Бостанджи, Р. М. Ткач // Держава, регіони, підприємництво: інформаційні, суспільно-правові, соціальноекономічні аспекти розвитку: матеріали ІІ Міжнародної конференції (Київ, 20 листопада 2020 року). – К. : Вищий навчальний заклад «Університет економіки та права «КРОК», 2020. [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://conf.krok.edu.ua/index.php/SRE/IC2020/paper/view/7
  3. Фарафонова І. Філософські та психологічні аспекти арт терапії які впливають на свідомість та поведінку. Наукові перспективи (Naukovì perspektivi). 2022. №. 10 (28).
  4. Юнгіанське консультування: кол. моног./ Ткач Р.М., Сербова О. В., Сингаївська І. В. та ін.; заред. Ткач Р. М. – К.: Талком, 2021. – 220 с.