«КРОК» Конференції, Забезпечення психологічної підтримки та адаптації українців у повоєнний період - 2024

Розмір шрифта: 
ПСИХОЛОГІЧНІ ЗАСОБИ САМОРЕГУЛЯЦІЇ ОСОБИСТОСТІ У КРИЗОВИХ УМОВАХ
Тетяна Олександрівна Карнаухова, Тетяна Миколаївна Малкова

Тези


Важливим показником і запорукою психічного здоров’я особистості є можливість здійснювати ефективну саморегуляцію – управляти собою, регулювати емоційні стани, планувати життєві справи [1].

Психологічна саморегуляція – це свідомий вплив людини на власні психічні стани з метою підтримки або зміни характеру їх функціонування; здатність до організації власної активності; регулювання, узгодження своїх дій з наявними вимогами і активністю інших людей (К. Абульханова-Славська); здатність особистості усвідомлено керувати власною активністю, ставити й реалізовувати свої цілі. Існує взаємозв’язок між саморегуляцією та продуктивністю в різних видах діяльності, адже успіх діяльності залежить від цілісної системи саморегуляції (О. Конопкін) [1, 2].

У сучасних умовах, коли в Україні оголошено військовий стан, а на території нашої держави ведуться бойові дії, дослідження психологічних засобів саморегуляції набувають ще більшої актуальності. Соціальні, екологічні, медичні й інші  проблеми, що є актуальними в Україні, гостро ставлять  проблему кризових ситуацій – реагування на них, їх переживання та подолання [3].

У сучасних інформаційних суспільствах екстремальні умови людського буття набувають «подвійної» стресогенності: 1) внаслідок впливу існуючих стресогенних ситуацій; 2) завдяки підсиленню впливу стресових ситуацій з боку засобів масової комунікації, що можуть збуджувати негативні емоції. І це є серйозним випробовуванням для психіки громадян як членів суспільства та їх морально-ціннісної сфери [4].

Під психічною саморегуляцією розуміють здатність людини керувати собою на основі сприйняття та усвідомлення психічних процесів і власної поведінки, а також вміння регулювати свою активність та діяльність. Незалежно від змісту діяльності, спілкування і поведінки, в процесі регуляції виділяють наступні структурно-функціональні елементи усвідомленої саморегуляції (за О. Конопкіним): прийнята суб’єктом мета діяльності; особиста психологічна модель значущих умов; програма дій, що буде виконуватись; система персональних критеріїв досягнення мети; засоби контролю і оцінки результатів [5, 2].

Сучасна психологічна наука накопичила досить багато досліджень, які вивчають вплив різних методів і прийомів саморегуляції на психічний стан особистості. Основним завданням методів саморегуляції є: пом’якшення або усунення) стресових станів, зменшення ступеня емоційної напруги, мобілізація ресурсів особистості[6].

В залежності від виду діяльності і умов її здійснення саморегуляція може реалізовуватися різними методами: антистресовим диханням, прийомами аутогенного тренування,  сюди ж можна віднести такі техніки як  медитація, релаксація, візуалізація ресурсного стану, кінезіологічний комплекс. Саморегуляція може здійснюватися як невербально, так і вербально [7].

Саморегуляція емоційного стану може виникати спонтанно, сама собою, не усвідомлено, її називають природньою регуляцією. Прикладом такої регуляції є здоровий сон, спілкування з оточуючими (у тому числі з тваринами), улюблена їжа, спеціальний догляд за тілом (водні процедури як-от відвідування басейну, приймання ванн, масаж, самомасаж), танці, музика і багато іншого.

До природніх прийомів регуляції стану особистості відносять:

• почуття гумору;

• позитивну направленість думок;

• вміння розслаблюватися фізично (наприклад, завдяки використанню техніки глибокого дихання, організації певної фізичної активності);

• вміння розвантажуватися психологічно (шляхом спостереження за природою; переключення уваги; читання художньої літератури тощо).

Серед визнаних світових практик самодопомоги у кризових ситуаціях провідна роль належить ізраїльським психологам, які розробили низку протоколів, що сприяють швидкій стабілізації особистості під час війни та підвищують адаптацію особистості до вимушеної зміни умов життя [8].

Отже, у широкому сенсі саморегуляція розуміється не лише як процес приведення себе у стан оптимальності функціонування, але й як управління на рівні власної особистості (цілепокладання, осмислення життєвого шляху, самореалізація), управління поведінкою, діяльністю, спілкуванням. Щоб здійснювати свідому саморегуляцію, людина має усвідомити її необхідність. Саморегуляція розпочинається з виявлення в собі мотиваційного протиріччя, що спонукає поглиблювати самопізнання й шукати вихід з ситуації, яка не задовольняє людину.


Цитування


1. Іваненко Б.Б. Саморегуляція особистості як чинник психологічного благополуччя. Збірник матеріалів V Всеукраїнської науково-практичної конференції, 2020. 11.20. С. 59-62.

2. Малкова T.М. (2023). «СУБ’ЄКТИВНЕ» та «ОБ’ЄКТИВНЕ» як методологічна проблема. Вчені записки Університету «КРОК», (3(71), 103–114. https://doi.org/10.31732/2663-2209-2022-71-103-114.

3. Ткачишина О.Р. Особливості соціально-психологічної адаптації особистості в умовах кризових ситуацій. Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, 2021. Т. 32 (71). Вип. 3. С. 93.

4. Петрунько О.В. Ціннісна криза особистості в умовах війни. Збірник «Матеріали VI Всеукраїнських психологічних читань «Удосконалення професійної майстерності майбутніх психологів», 2023. С. 56-60.

5. Бречка Д.М. Саморегуляція процесів поведінки. Психологічні та педагогічні проблеми професійної освіти та патріотичного виховання персоналу системи МВС України. Харків, 2017. С. 172-174.

6. Яцюк М.В. Психологія саморегуляції особистості. КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти». 2017. С. 92.

7. Михайлишин У.Б. Саморегуляція психічних станів у працівників органів внутрішніх справ. Проблеми емпіричних досліджень у психології. 2014. С. 107-113.

8. Сингаївська І.В. Психологічні рекомендації з самодопомоги вимушеним переселенцям. Збірник «Матеріали VI Всеукраїнських психологічних читань «Удосконалення професійної майстерності майбутніх психологів», 2023. С. 24-27.