«КРОК» Конференції, Міждисциплінарні дослідження науки ХХІ століття - 2021

Розмір шрифта: 
ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ОСОБИСТОСТІ ЯК ЗАПОРУКА УСПІХУ У ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ІНДИВІДА
Анастасія Кучменко

Тези


В умовах трансформації усіх аспектів життя в сучасному світі, при тимчасових обмежувальних заходах у зв’язку з карантином через пандемію Covid-19 особливого значення набуває необхідність піклуватися про своє психологічне  здоров’я. За умов своєчасного звернення до спеціаліста психолога чи коуча, задля корекції особистого стану, розуміння себе, людина зможе використовувати свій потенціал на максимум, досягти бажаних успіхів у різних сферах життя, підтримувати комунікативні зв’язки та усвідомлювати особистісні пріоритети.

Психологічне здоров'я розглядається вченими як найкраще функціонування всіх психологічних структур, необхідні життєдіяльності і які забезпечують благополуччя і саморегуляцію поведінки. Важливим для  здоров’я особистості є здатність людини зберігати та розвивати себе й середовище свого існування, тобто здатність до адаптації в мінливих умовах. Психологічне здоров'я характеризується високим рівнем особистісного здоров'я, розумінням себе та інших, наявністю уявлень про мету та сенс життя, здатністю до управління собою (особистісної саморегуляції), ставлення до інших людей і до себе, свідомістю відповідальності за свою долю та своє становлення. Психологічне здоров'я пов'язане із критеріями задоволення життям, місце людини, особистісні цінності, ставлення до труднощів, методи проживання складних життєвих ситуацій, розвиток своїх навичок та усвідомлення «хто я?» [1].

Особистісний розвиток - це складний процес постійного розвитку і самовдосконалення людини. Усвідомлення своїх сильних сторін є першим кроком на шляху особистісного розвитку і самореалізації. Звичайно ж, будь-які зміни вимагають певних зусиль, але разом з тими вони дають хороший заряд позитивної енергії. Особистісний розвиток – це процес, що  не має конкретних термінів та не закінчується в певні періоди життя людини, наприклад із закінченням школи чи університету.

Активне особистісне зростання - перехідна форма до процесу розвитку особистості, оскільки поєднує в собі природну,  внутрішню спрямованість і використання людиною зовнішніх ресурсів для розвитку самого себе [2].

Так само важливою складовою становлення особистості є професійний розвиток. Професійний розвиток-це процес розвитку особистості, в якому відбувається становлення людини як професіонала.

Особистісний, професійний розвиток  та  психологічне здоров’я особистості взаємопов’язані, адже психологічне здоров’я забезпечує професійний успіх, позитивний образ Я як професіонала. Особистісний психологічний розвиток майбутнього спеціаліста істотно залежить від його інтелектуальних здібностей, мотиваційних структур, емоційного інтелекту, ступеню розвитку моральної та духовної свідомості, ціннісних орієнтацій та зрештою соціального оточення.

Професійне здоров’я спеціаліста з одного боку є і умовою його ефективності, а з іншого саме від здоров’я буде залежати його задоволеність працею, його бажання розвиватися в обраному професійному напрямку та досягати нових вершин.  Більшість психологів сходяться на думці, що на професійне здоров’я впливає професійний стрес та вигорання. Чинниками стресу можуть бути низька заробітна плата, невідповідні години роботи, конфлікти з колегами, начальством, організаційні проблеми. Останнім часом значним стресором невизначеність професійного майбутнього, пов’язана зі страхом втратити роботу.  Саме тому робота з профілактики професійного стресу, розробка програм підвищення благополуччя персоналу є одним із трендів сучасного HR-менеджменту [3].

На основі аналізу публікацій, можна визначити ряд рекомендацій для збереження психологічного здоров’я професіонала в сучасному мінливому світі.

  1. Плануйте свій робочій день та інші види активності, особливо якщо працюєте віддалено (з дому), дотримуйтесь розпорядку дня, виділяйте час на сон, спілкування з близькими.  Будьте уважними до себе, за перших ознак перевтоми, приділіть час на відпочинок.
  2. Ставте перед собою реальні  професійні завдання та цілі.
  3. Підвищуйте усвідомленість життя, навчіться простих практик mindfulness (практики «присутності» в моменті тут-і-зараз).  Тобто, якщо ви обідаєте, то варто «смакувати» обід, а не думати про проблеми на роботі.
  4. Знайдіть можливість для розвитку професійних навичок або хоббі, щоб ваш мозок отримував інтелектуальну стимуляцію.
  5. Піклуйтеся про своє тіло.
Наявність професійного здоров’я особистості – це не аксіома  у сучасному житті. Здоров’я – динамічне утворення, яке вимагає уваги і турботи як з боку професіонала так і  боку роботодавця, що буде вагомою інвестицією в успіх усіх зацікавлених сторін.

Ключові слова


психологічне здоров’я; професійне здоров’я; професійна діяльність; особистісний розвиток; професійний розвиток

Цитування


  1. Шувалов А. В. Вестник ПСТГУ IV: Педагогика. Психология 2009. Вып. 4 (15). С. 87–101.
  2. Андрос М.Є. Психічне здоров’я особистості: психологічне консультування керівників шкіл / М.Є. Андрос // Освіта і управління. – Том 2. – 2008. – Число 2. – С. 64.
  3. Василик А. В. Основи well-being-менеджменту як системи забезпечення професійного здоров’я і благополуччя персоналу. Матеріали Четвертої Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Управління розвитком соціально-економічних систем». Харків: ХНТУСГ, 2020 – с. 58-61.
  4. Дружилов С. А., Психология профессионализма, С. 35-40.
  5. Психологическое обеспечение профессиональной деятельности / Под ред. Г.С. Никифорова. - СПб.: Изд-во С.-Петербург. ун-та, 1991. - 152 с.