Тези
Лідер – це особистість, за якою всі інші члени групи визнають право брати на себе найвідповідальніші рішення, визначати напрям і характер діяльності всієї групи.[1, c. 184 – 239].
Не кожна людина може бути лідером в тій чи іншій сфері діяльності. Багато людей впевнені,щоб бути завжди попереду треба важко працювати. Адже насправді, щоб бути справжнім лідером треба володіти певними якостями для того, щоб люди прагнули за ним йти і хотіли б на нього рівнятися. Щоб бути хорошим лідером, треба мати до цього вроджену схильність. Але це не означає, що не треба розвивати в собі навички лідера адже вони будуть корисними будь-якій людині в тій чи іншій сфері діяльності. Та людина яка хоче стати лідером вона спершу повинна визначитись, навіщо їй бути лідером, чи справді вона готова взяти на себе відповідальність, чи дійсно у неї є ціль, до якої вона готова вести людей.Лідерські якості особистості – це риси, які забезпечують здатність виділитися в конкретній справі й приймати відповідальні рішення в значущих ситуаціях; використовувати інноваційні підходи для розв’язання проблеми; успішно впливати на послідовників у напрямі досягнення спільних цілей; створювати позитивну соціально-психологічну атмосферу в колективі.
Якості, які обов’язково повинні бути у справжнього лідера:
1. Вміння швидко орієнтуватися в будь-якій ситуації. Адже лідер це є головний учасник, він завжди знаходиться в центрі подій, де завжди повинен контролювати і вміти швидко орієнтуватися в будь-якій ситуації. Тому справжній лідер повинен відчувати ситуацію, щоб ухвалене ним рішення було вірним.
2. Адекватна самооцінка. Насамперед лідер повинен бути розсудливий, сміливий, впевнений у собі і своїх силах. Ці якості допомагають йому правильно вести себе в критичних та інших випадках.
3. Чесність і надійність. Будь-який лідер завжди повинен відповідати моральним нормам а саме: чесності, справедливості, надійності та не забувати дотримуватися їх у своїх вчинках і діях.
4. Активна життєва позиція. Це та позиція яка допомагає лідеру правильно орієнтуватися в будь-якій ситуації. Тобто він завжди знаходиться в центрі подій, та добре володіє ситуацією. Завжди має свою власну думку.
5. Вміння організувати і мотивувати команду на швидке вирішення поставлених завдань. Це є вміння організовувати і мотивувати людей. Тобто це уміння правильно розподілити обов’язки між учасниками команд, і в потрібний момент надихати людей на виконання поставлених завдань.
6. Чітке усвідомлення власної мети. Справжній лідер завжди знає і реально усвідомлює, куди і навіщо він йде адже це дає йому можливість повести за собою всіх інших людей.
7. Моральна готовність до розумного ризику. Лідер готовий ризикувати він абсолютно не боїться цього робити, він розуміє, що за непроявлену вчасно ініціативу надалі доведеться платити серйозну ціну. Тому він готовий ризикувати не тільки на власній роботі, але і в своєму повсякденному житті.
9. Володіння собою, вміння прислухатися до своєї інтуїції. Тобто лідер добре знає себе, вміє розібратися, що відбувається всередині себе і в потрібний момент прислуховуватися до власних емоцій. Справжнім лідером неможливо маніпулювати тому що він знає, чого він хоче.
10. Мотиваційна активність і адекватна ініціативність. Лідер завжди повинен проявляти бажання працювати а не чекати від когось мотивації щось зробити. Він розуміє що якщо він сам себе вмотивує то зможе досягти бажаного результату.
11. Вміння зібрати людей в команду. Справжній лідер може легко притягувати до себе людей своїми думками або ж ідеями, а також здатністю переконувати, таким чином збирається група людей, яка стає однією командою.
12. Визначення і чітке бачення перспективи. Як правило людина, яка веде за собою команду, обов’язково повинна знати напрямок, куди вона іде. Для справжнього лідера не має перешкод, він ясно і чітко бачить конкретну мету, до якої він прагне дійти.
Лідер ще повинен вміти вчасно заохочувати своїх товаришів та вміти дякувати їм за допомогу. Це допоможе йому набагато ефективніше виконувати ті чи інші функції з організації управління. Розвиток лідерських якостей це робота не одного дня праці. Справжній лідер завжди повинен працювати над своїми лідерськими якостями. Щодня записуйте свої досягнення вони допоможуть вам налаштувати себе на виконання плану наступного дня. Ще треба намагатися виховувати в собі організаторські здібності.
Чим кращим лідером ви стенете, тим більшого успіху досягнете на кожній ділянці вашої роботи. На щастя, лідерами стають, а не народжуються. Можуть існувати природжені лідери, але їх настільки мало, що вони не відіграють значимої ролі у загальній картині світу. Лідери в основному створюють себе самі, тобто самотужки розкривають власні лідерські якості. Вони працюють над собою постійно, навчаються, зростають, і з роками стають все більш здібними та компетентними. Лідерами, як правило, стають тоді, коли виникає ситуація, що вимагає лідерських навичок керівництва. Наприклад, менеджер може успішно працювати, виконуючи свої обов’язки протягом багатьох років і добре справлятися зі своєю роботою. Але з настанням кризи, коли потрібні лідерські навички, лідер виходить вперед, бере на себе відповідальність і опановує ситуацією. Він або вона стає іншою людиною і виконує іншу роль[2, c. 13 – 208].
Отже, лідер є домінуючим обличчям будь-якого суспільства,організованої групи, організації, колективу. Лідера вирізняють якості, щохарактеризують цей тип: виражені емоції, відкритість, багато енергії, сильнаволя, компетентність, комунікативність, гнучкість, харизма – усе це спонукаєлюдей йти за такою людиною і вірити в неї. Це людина, яка не лише умієвпливати на людей і підпорядковувати їх своїй волі, але й уміє організовуватироботу колективу або групи людей і нести відповідальність за виконанівчинки. Справжній лідер уміє переконувати, мотивувати і направляти людей,він також робить усе можливе для того, щоб підвищити працездатністьколективу.
Лідерські якості – це узагальнені властивості лідера створювати нове бачення розв’язання проблеми, успішно впливати на послідовників у досягненні цілей групою або організацією. [3, c. 221 – 225]
Ключові слова
Цитування
1. Лозова О.М. Компетентнісний підхід у професійній підготовці майбутніх психологів: монографія/ авт.кол.: за наук. ред. Лозової О.М. Вінниця: Віндрук, 2014. 184 - 239 с.
2.Брайан Т. Як керують найкращі. Клуб сімейного дозвілля 2017. 13 – 208 с.
3. Єрмак Т.М. Формування лідерських навичок учнів як соціальна й педагогічна проблема. Журнал теорія і методика професійної освіти. Випуск 21. Т. 1. 2020. 221 – 225 с.