Тези
Метою діяльності будь-якого суб’єкта господарювання є отримання прибутку при мінімальних витратах. Останніми роками суспільство все більше стало звертати увагу на збереження екологічної ситуації, тому підприємства збільшують витрати на екологічну складову своєї діяльності. Важливо, що масштабність та непоправність наслідків екологічних катастроф, як на світовому, так і регіональному рівнях, зумовлює необхідність враховувати важливість екологічності у розробленні концепції сталого розвитку.
Екологічна діяльність підприємства пов’язана з відповідними витратами, доходами та зобов’язаннями, які впливають на економічні показники, тому постає необхідність у веденні бухгалтерського обліку економічних наслідків, адже це призведе до одержання облікових даних про розміри, види та напрями природоохоронних заходів.
Низка дослідників у своїх наукових працях використовують різні тлумачення категорії «екологічні витрати», серед яких С.В. Макар вважає, що це витрати, які необхідні для підтримки якості навколишнього середовища, природно-ресурсного потенціалу та збереження екологічної рівноваги на всіх рівнях – від локального до глобального. Витрати на охорону довкілля, за баченням А.Н. Брилєва – витрати, що усунуть негативний вплив сучасного виробництва на довкілля і життєдіяльність людини.
Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року №1264-XII визначає в інтересах нинішнього і майбутнього покоління економічні, соціальні та правові основи організації охорони навколишнього середовища [1].
Ефективне управління економічними витратами залежить від раціонально сформованого інформаційного забезпечення, тому порядок і послідовність його формування має бути визначена обліковою політикою. Класифікація екологічних витрат виступає основним елементом облікової політики в частині організації обліку [4].
Для обліку і контролю екологічних витрат поки що не розроблено систему показників. Однозначно, екологічна діяльність є окремою ділянкою господарської діяльності, а господарська діяльність за її видами є об’єктом бухгалтерського обліку та контролю, тому такі витрати повинні бути включені в систему бухгалтерського обліку.
Екологічні витрати прийнято відображати в обліку в складі виробничих, загальновиробничих та операційних витрат, акапітальні витрати попередньо слід обліковувати на рахунку 15 «Капітальні інвестиції».
Щодо фінансової звітності, то Міжнародні стандарти фінансової звітності вимагають відображення екологічних витрат, однак форма 2 «Звіт про фінансові результати» це не передбачає, тому доцільно доповнити звіт рядком 2155 «Екологічні витрати» та 2115 «Екологічні доходи». Якщо ж на підприємстві виникають незначні економічні витрати, то їх можна показувати в рядку 2180 «Інші операційні витрати», а доходи в рядку 2120 «Інші операційні доходи».
Класифікація екологічних витрат як елемент облікової політики [6]:
1) Вид діяльності:
- Операційні (виникають у процесі звичайної діяльності підприємства і пов'язані з використанням природних ресурсів та/або їх охороною);
- Інвестиційні (пов'язані зі створенням, придбанням, реконструкцією, модернізацією, технічним переобладнанням, капітальним ремонтом споруд природоохоронного призначення);
- Фінансові (обслуговування отриманих кредитів пов’язаних з екологічної діяльності).
2) Характер впливу на навколишнє природнє середовище:
- Експлуатаційні (пов'язані із забезпеченням виробничого процесу природними ресурсами, їх експлуатацією та відновленням);
- Природоохоронні (пов'язані із заходами щодо охорони навколишнього природного середовища від забруднення).
3) Напрямки природоохоронної діяльності:
- Охорона та раціональне використання водних ресурсів, атмосферного повітря, земель, мінеральних ресурсів, природно-заповідного фонду, природних рослинних ресурсів, ресурсів тваринного світу.
- Раціональне використання, збереження та знешкодження відходів виробництва та побутових відходів;
4) Види природоохоронної діяльності:
- Витрати на відтворення природних ресурсів;
- Витрати на запобігання забруднення довкілля;
- Витрати на ліквідацію (компенсацію) наслідків забруднення довкілля
За даними Головного управління статистики в Чернігівській області станом на 2020 рік витрати на охорону навколишнього природного середовища складають 440794,4 тис. грн., при цьому найбільшу частку займають витрати на очищення зворотних вод (43,40%) та поводження з відходами (29,65%), а найменшу науково-дослідні роботи природоохоронного спрямування (0,18%) (витрати на зниження шумового і вібраційного впливу та радіаційну безпеку взагалі відсутні)[2]. Поточні витрати у 2020 році збільшилися на 38860 тис. грн. і порівняно із попереднім роком, складають 391339,5 тис. грн. та є найбільшими за останні 15 років [5]. Найбільше витрат було здійснено в таких видах економічної діяльності: водопостачання, каналізація, поводження з відходами; будівництво; сільське, лісове та рибне господарство; добувна промисловість та розроблення кар’єрів. Взагалі не витрачено кошти на фінансову та страхову діяльність; інформацію та телекомунікацію та тимчасове розміщення й організація харчування [3].
Отже, важливою умовою сталого соціального та економічного розвитку країни є охорона навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів. Екологічна діяльність підприємства відображається у витратах, які в подальшому впливають на економічні показники діяльності. Дослідження дало змогу зрозуміти, що облік екологічних витрат потребує термінового удосконалення. Внаслідок цього, пропонується в бухгалтерському обліку окремо виділити статті обліку поточних і загальних економічних витрат; до П(с)БО 16 «Витрати» додати чітку інформацію щодо визначення та організації обліку витрат; у робочий план рахунків додати рахунки витрат та доходів екологічної діяльності, а також внести зміни щодо відображення екологічної інформації у Формі 2 фінансової звітності.
Ключові слова
Цитування
1. Букало Н. Екологічні витрати, їх економічна природа та стан / Н. Букало // Економічний часопис Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. – 2019. – № 1. – с. 128-137. - URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/echcenu_2019_1_19.
2. Витрати на охорону навколишнього природного середовища за видами економічної діяльності у 2020 році / Офіційний сайт Головного управління статистики у Чернігівській області. – URL: https://www.chernigivstat.gov.ua/statdani/Navk/NS73.htm.
3. Витрати на охорону навколишнього природного середовища за видами природоохоронних заходів у 2020 році / Офіційний сайт Головного управління статистики у Чернігівській області. –URL: https://www.chernigivstat.gov.ua/statdani/Navk/NS71.htm.
4. Очеретько Л. М. Удосконалення обліку витрат екологічної діяльності / Л.М. Очеретько, А.С. Другакова // Економіка та держава. – 2018. – № 1. – с. 50-54. – URL: http://www.economy.in.ua/?op=1&z=3952&i=8.
5. Поточні витрати на охорону навколишнього природного середовища за видами природоохоронних заходів (2006–2020) / Офіційний сайт Головного управління статистики у Чернігівській області. – URL:https://www.chernigivstat.gov.ua/statdani/Navk/NS74.htm.
6. Савченко О.Ф. Екологічні витрати : проблеми права, обліку та оподаткування / О. Ф. Савченко, О. І. Дацій, А. О. Байда, Г. І. Зима // Економіка і держава. –2015. – № 5. – с. 11-20.– URL: http://www.economy.in.ua/?op=1&z=3165&i=1.