Тези
Спілкування слугує джерелом розвитку людства впродовж багатьох століть. Соціальні комунікації виступають життєвою потребою людини, вони забезпечують кожного індивіда інформацією, спонукають до критичного мислення та персональної оцінки ступеня прийнятності думки опонента. Обмін інформації забезпечує концентрацію певних даних у окремого індивіда та дає йому можливість продукувати нові ідеї. Ці нові ідеї – породження прогресу. Таким чином, забезпечуючи вільний рух інформації у вигляді міжособистісних комунікацій, ми спричиняємо різнорідний розвиток. Часто перешкодою для обміну інформацією ставали відстань, відмінність мов та навіть соціальна нерівність, але все це у минулому. Науково-технічні здобутки сучасності, разом з еволюцією самого суспільства, дають змогу вільно спілкуватися людям з різних куточків світу, не зважаючи на різні мови, часові пояси та соціальний статус. Одним з найпопулярніших сьогодні засобів для спілкування стали соціальні мережі.
Соціальна мережа – інтернет-співтовариство користувачів, об’єднаних за будь-якою ознакою на базі одного сайту, який і називається в цьому випадку соціальною мережею[1].Соціальні мережі діють завдяки Інтернету, користуватися ними можна у будь-який час, вони стали ще більш доступними та зручними з появою смартфонів. У період з 2008 до 2019 року кількість користувачів соціальними мережами значно зросла [2].
Серед їх переваг можна виділити мобільність, швидкість встановлення зв’язку, численні варіанти способів передачі інформації (за допомогою відео, аудіо, текстів та зображень). До цього додаються також численні функції, винайдені у вже у процесі функціонування соціальних мереж: можливість відтерміновано надсилати повідомлення, поширювати інформацію так, щоб її можна було побачити лише раз та ін. Ще одним суттєвим плюсом соціальних мереж є можливість діяти анонімно, не відчувати утисків за свою думку у реальному житті або не бути засміяним через свої інтереси, які, на думку оточення є, наприклад, дитячими. До переваг соціальних мереж також слід віднести те, що більшість з них безкоштовні, що робить їх доступними для всіх охочих. Окрім того, вони дають можливість легко розширювати мережу знайомств та спрощують пошуки людей зі схожими інтересами, цілями. Окремі соціальні мережі дозволяють налагоджувати ділові контакти, одна з таких – LinkedIn. Тут спеціалісти можуть регулярно оновлювати інформацію стосовно кар’єрного руху, підвищення кваліфікації, участі у різних видах професійної активності.
На противагу зазначеним вище перевагам соціальних мереж, існують численні недоліки. Так, проблемою сьогодення стає те, що люди все більше поглиблюються у цифровий світ. Звісно, онлайн спілкування дарує безліч можливостей, але інколи шкода їх перекриває: деякі люди стають жертвами залежності від соціальних мереж, для них на психологічному рівні неможливо відмовитися від регулярного перебування в мережі; злочинцям стає легше витягувати з людей інформацію, тому що користувачі публікують особисті дані не завжди піклуючись про те, хто зможе їх побачити. Загалом, молоді з кожним роком буде важче налагоджувати комунікаційні зв’язки, спілкуючись особисто, якщо ми продовжимо надавати перевагу соціальним мережам. Це пов’язано з тим, що сидячи перед монітором, людина відчуває себе більш захищеною, тому може впевнено висловлювати свою думку, але з часом постійне перебування у зоні комфорту може спричинити комунікаційну недієздатність поза її межами. Це ж почуття захищеності викликає ще одне явище – кібербулінг. Люди не завжди відчувають відповідальність за свої слова в інтернеті, особливо, коли їхня сторінка не включає їхнього справжнього імені, тому бувають більш агресивними, ніж були б оффлайн.
Соціальні мережі стали черговою сходинкою розвитку комунікацій. Цей засіб спілкування приносить беззаперечну користь, хоча й не слід повністю поглинати у нього, щоб уникнути можливих шкідливих наслідків. Користування соціальними мережами буде найбільш ефективним, якщо дотримуватися простих правил захисту персональних даних.
Ключові слова
Цитування
- SEO Словник. URL: https://igroup.com.ua/seo-articles/sotsialna-merezha/
- Number of people using social media platforms, 2004 to 2019. URL: https://ourworldindata.org/rise-of-social-media