Тези
Для психологічної науки дослідження проблеми самооцінки має велике значення. Від розвитку певного рівня самооцінки залежить не тільки формування психологічного складу особистості, а й успішність діяльності та її результати. Самооцінка – це та значущість, яку індивід надає рисам своєї особистості, поведінки та діяльності.
Серед різноманітних видів діяльності особистості значущу роль відіграє саме професійна діяльність. Успішність у професійній діяльності визначається досягненням суб’єктом поставленої мети та цілей, не дивлячись на всі перешкоду на шляху. Будь-яка професійна діяльність це складна система, яка складається з багатьох елементів, а особистісні зміни, які відбуваються під час цієї діяльності призводять особистість як суб’єкта певної діяльності. Успіх у професійній діяльності може бути викликаний різними причинами, але розглянемо детальніше саме самооцінку та її роль.
Самооцінка формується через оцінку результатів своєї діяльності, а також на основі співвідношення уявлення про себе (реальне Я та ідеальне Я). Низька самооцінка може сформуватись через:
- Неправильне виховання зі сторони батьків
- Погану успішність в школі
- Булінг з боку однолітків
- Надмірну критика з боку дорослих [1].
Ці, та багато інших факторів призведуть людину до розвитку у неї заниженої самооцінки, що в
свою чергу буде погано впливати на якість її життя та досягнення успіху. Людина з низькою самооцінкою може: опускати руки перед труднощами, не вірити в свої сили, адже думає, що вона ні на що не здатна. Наприклад фахівець з низькою самооцінкою схильний до самовиправдання в момент невдачі.В той же час надто завищена самооцінка також не сприяє досягненню успіху в професійній діяльності. Людина завжди має надмірні претензії до оточуючих, конфліктує, не прислуховується до думки інших та може зневажливо ставитись до людей навколо[2].
Професійна самооцінка формується на основі наявних індивідуальних якостей особистого досвіду. Вона розвивається та удосконалюється разом із розвитком самої особистості. Так, наприклад досвідчений професіонал не буде звертати уваги на те, що про нього говорять за спиною або яка думка склалась про нього в колективі. Його самооцінка ґрунтується на його попередньому досвіді. Найбільш гармонійною для сучасного фахівця є адекватно завищена самооцінка. Людина з такою самооцінкою має впевненість в собі, у своїх вчинках та словах. Вона вміє створювати гармонійні відносини з іншими, викликає довіру, не соромиться просити про допомогу та може давати її іншим. Людина з адекватною самооцінкою має почуття гідності, а в разі невдачі не падає духом, адже добре знає свої сильні та слабкі сторони.
Отже, у професійній діяльності самооцінка має велике значення. Вона безпосередньо впливає на ефективність та подальший розвиток індивіда як фахівця. Було встановлено, що адекватна самооцінка сприяє успішній діяльності, а низька та занадто висока знижують якість роботи та відносин з іншими.
Ключові слова
Цитування
- Фолкэн Чак Т. Психология– это просто / Чак Фолкэн.-М.: Гранд, 2002.-640 с.
- Онуфрієва Л.А. Самооцінка як складова «Я-концепції» майбутніх фахівців соціономічних професій / Л.А. Онуфрієва // Проблеми сучасної психології: збірник наукових праць К-ПНУ імені Івана Огієнка Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. – 2013. – Вип. 22. – С.396-412.