«КРОК» Конференції, Міждисциплінарні дослідження науки ХХІ століття - 2021

Розмір шрифта: 
БЛАКИТНА ЕКОНОМІКА – ШЛЯХ ДО РОЗВИТКУ ЛЮДСТВА
Олена Балабан

Тези


Актуальність роботи обумовлена впровадженням блакитної економіки в країнах усього світу, як комплексу заходів спрямованих на необхідне збереження природних ресурсів, використання доступних, на умовах не порушення екології, звичайних природних ресурсів з переміщенням акцентів на екологічні технології. Розвиток та підтримка екологічної безпеки, впровадження інноваційних проєктів є майбутніми напрямками розвитку блакитної економіки, які можуть приносити економічну вигоду країні успішно конкуруючи з традиційними підходами в економіці. Принцип блакитної економіки говорить, що будь-який ресурс можна замінити іншим, досягти безвідходного виробництва є головною метою задля порятунком Планети.

Таким чином, блакитна економіка пропонує альтернативу звичайним індустріальним процесам, зміщуючи акцент з використання видобувних ресурсів на більш прості і екологічні технології. ЇЇ принципи дозволяють залучити підприємців до інноваційних бізнес-проєктів, які могли б приносити економічну вигоду, успішно конкуруючи з традиційними підходами в економіці.

При цьому слід зазначити, що основу блакитної економіки повинні скласти технології і виробництва, здатні не завдавати шкоди світовому океану. Тобто основний акцент у блакитній економіці робиться на світовий океан, моря і все, що з ними пов’язано.

У 2019 р. до сфери економіки, пов'язаної з океаном, морем і прибережною зоною, відносилось майже 4,5 млн людей. Річний обіг блакитної економіки наближається до 700 млрд євро. На думку європейських експертів, цю цифру можна за 10 років збільшити втричі, впроваджуючи новітні технології в сферу створення альтернативної енергетики і виробництво заповнюваних продовольчих ресурсів.

Враховуючи темпи зростання світової економіки в останні роки, можна стверджувати, що за наступні 10-15 років світове виробництво та зайнятість збільшаться, у тому числі значно збільшиться і внесок морських галузей. Відповідно до прогнозу фахівців ОЕСР, до 2030 р. економічна активність в Світовому океані може збільшитися до 3 трлн доларів, а кількість працюючих при повній зайнятості зрости майже до 40 млн чоловік.

Головним ініціатором впровадження та реалізації блакитної економіки виступає Європейський Союз. При цьому ЄС не обмежується тільки власними територіями, але і намагається її реалізувати в усьому світі.

Інтеграція України в міжнародне співтовариство, безумовно, вимагає відповідної адаптації та імплементації нових підходів до умов сталого розвитку нашої країни. Проте, це потребує суттєвих вкладень у різні сфери економіки, що пов’язані з морем.

Незважаючи на позитивну динаміку останніх років щодо прямих іноземних інвестицій, які станом на 31 грудня 2019 р. склали 35,8 млрд доларів, що на 2,89 млрд доларів більше ніж у попередній період, Україна все ще позиціонується як країна з надто високими ризикам. У найближчий перспективі тільки традиційні сектори економіки (енергетика, агросектор та інфраструктура) можуть сподіватися на позитивні тенденції щодо іноземного інвестування.

Серед основних чинників, які негативно впливають на обсяги іноземного інвестування в Україну, можна відзначити корупцію (згідно з дослідженням, проведеним аудиторською компанією Ernst & Young у 2017 р., Україна займає 1 місце за рівнем корупції); недосконалий захист прав власності та кредиторів (недосконала нормативно-правова база); певні обмеження руху капіталу і валютного регулювання; недосконале податкове адміністрування, антимонопольне законодавство, здійснення цінового регулювання тощо.

Дослідження показало, що впровадження блакитної економіки є дуже складним і витратним процесом. Для країни, що має проблеми у сфері економічного розвитку, без підтримки іноземнихінвесторів такий сценарій розвитку неможливо реалізувати. Тому Уряду України необхідно зосередитися на розв’язанні проблем, що стримують залучення іноземних інвестицій, та поступово впроваджувати принципи блакитної економіки.


Ключові слова


ефективне використання ресурсів; екологічна безпека; енергетика; блакитна економіка; Світовий океан

Цитування


  1. Котлубай В. О.,  Редіна Є. В. Синя економіка як новий вектор розвитку України. Правове життя сучасної України : у 3 т. : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 15 трав. 2020 р.) / відп. ред. М. Р. Аракелян. Одеса : Гельветика, 2020. Т. 1. С. 421-424.
  2. Синя економіка. URL : https://economistua.com/sinya-ekonomika/ (дата звернення 17.11.2021).